Czarna Wdowa - Powrót do domu RECENZJA

19:38 Kosmiczny Gość 0 Comments


Mój główny problem z komiksami o kobiecych superbohaterach jest taki, że w przeważającej większości są one mało… kobiece. Pod pojęciem „kobiecej superbohaterki” rozumiem bowiem coś więcej, niż tylko kuso odzianą seksbombę, różniącą się w swej charakterystyce od męskich „partnerów” właściwie tylko brakiem penisa. Do tytułów, które na szczęście potrafią stworzyć pełnokrwiste superheroiczne reprezentantki płci pięknej – typu „Alias” Briana Michaela Bendisa, „Wonder Woman” Grega Rucki czy Briana Azzarello albo „Catwoman” Eda Brubakera – mogę jednak dopisać także „Czarną Wdowę” Morgana. 
Nie jest to może lektura równie porywająca, co wspomniane, wybitne serie Brubakera i Rucki, ale Morgan (specjalista od tematyki cyberpunku i noir) serwuje nam całkiem przyjemną opowieść szpiegowską, w której centrum znajduje się niejasna przeszłość Natashy Romanoff. Kiedy nieznani sprawcy zaczynają eliminować ostatnie pozostałe przy życiu członkinie radzieckiego programu „Czarnych Wdów” staje się jasne, że wraz z główną bohaterką będziemy musieli dotrzeć do sedna spisku, zahaczającego po drodze o machinacje wielkich korporacji i niewolniczą pracę w krajach trzeciego świata. Nic was w tym komiksie specjalnie nie zaskoczy, ale jego głównym motorem napędowym jest właśnie sposób ukazania Czarnej Wdowy – jako myślącej i przeżywającej prawdziwe emocje postaci, a nie tylko zimnokrwistej zabójczyni. 

Na osobny komentarz zasługują natomiast ilustracje – na pierwszy rzut oka przygotowane przez gigantów w swoim fachu (Sienkiewicz, Phillips), ale niestety zupełnie niepotrzebnie „podrasowane” komputerową obróbką i kolorystyką. Zwłaszcza rysunkom Sienkiewicza tego rodzaju zabiegi zupełnie nie służą, a i pozbawiają je pewnej dawki „drapieżności”, tak świetnie zaprezentowanej przecież w albumie „Elektra: Assassin”. Reasumując: komiks dobry, z ciekawymi i pełnokrwistymi postaciami oraz niebanalną (choć sztucznie poprawioną) szatą graficzną. Warto przeczytać. 
Ocena: 5/6
Tomasz Żaglewski

Czarna Wdowa – Powrót do domu
Scenariusz: Richard Morgan
Rysunek: Greg Land, Sean Phillips, Bill Sienkiewicz
Wydawnictwo: Egmont Polska

0 komentarze: